Icebreaker game for adults

Dzisiaj postanowiłam podzielić się z Wami moimi ulubionymi sposobami nauki angielskiego 2w1, czyli nauka i rozrywka. Poniżej znajdziecie dobrze już sprawdzony serial i talk-show, dzięki którym wasz angielski wskoczy na poziom "on fleek". Z pomysłów przedstawionych w dzisiejszym wpisie mogą skorzystać szczególnie osoby pracujące na co dzień z dorosłymi w mniejszych lub większych grupach. Co Wam w tym pomoże?



  1. Nieśmiertelni „Przyjaciele”

Tego serialu raczej nie muszę przedstawiać, nawet jeśli nigdy go nie widzieliście, na pewno coś o nim słyszeliście. „Przyjaciele” to serial, do którego wracam regularnie. Nie tylko ze względu na rodzaj humoru, który jest mi zdecydowanie bliski, ale również świetną okazję do podszlifowania swoich umiejętności językowych. Od kiedy „Przyjaciele” pojawili się na Netflixie regularnie dawkuję sobie tą przyjemność bez większych wyrzutów sumienia. Oglądając ten serial możemy połączyć przyjemne z pożytecznym- prześmieszne sytuacje, świetnie wykreowani bohaterowie, a dodatkowo każdy odcinek to tylko 20 minut. Wiele osób skarży się na brak czasu i motywacji do nauki języka obcego. 20 minut kilka razy w tygodniu, a dodatkowo karuzela śmiechu na pewno pomoże w tej materii :) Każdy odcinek obfituje w wiele codziennych zwrotów, przydatnych konstrukcji gramatycznych i jest idealny również dla osób, które dopiero rozpoczęły naukę języka angielskiego lub wracają do niej po dłuższej przerwie. Serial jest idealny dla mnie ze względu na moje nieskrywane uwielbienie do Amerykańskiej odmiany języka angielskiego, dlatego szczerze mogę polecić go innym pasjonatom.


  1. The Ellen Show

Nigdy nie ukrywam swojej sympatii do Ellen DeGeneres. Podziwiam ją jako osobę, ale również jej działalność prospołeczną i aktywizm prozwierzęcy. Obejrzenie przynajmniej jednego odcinka TheEllenShow tygodniowo zawsze widnieje na mojej „to do list”. To kolejna obowiązkowa pozycja dla fanów amerykańskiego angielskiego, ale również osób, którym przydałoby się podszlifowanie ciekawych, nieformalnych, często slangowych struktur. Każdy odcinek to ciekawa, zabawna rozmowa, często Ellen urozmaica je prześmiesznymi konkursami i zawodami dla swoich gości, które również możemy wykorzystać jako inspirację do przeprowadzenia lekcji :)

  • Ja np. wykorzystuję zdjęcia z Instagrama, Facebooka moich uczniów. Oczywiście proszę ich o wcześniejsze wybranie takich zdjęć i podczas zajęć próbując opisać co wtedy robili, gdzie byli, z kim... ćwiczą przy tym przeróżne konstrukcje gramatyczne. Jeśli mamy uczniów niekorzystających z tzw. „social media” zawsze możemy wybrać zdjecia sławnych osób i porozmawiać o nich.
    Innym sposobem jest poproszenie uczniów o wydrukowanie/ przesłanie wybranego wcześniej zdjęcia, na którym nie widnieje osoba zainteresowana, pomieszanie ich (ważne, żeby nikt nie chwalił się do kogo należy wybrane zdjęcie) przywieszenie na tablicy a następnie opisywanie zdjęć w taki sposób, aby jak najbardziej utrudnić innym odgadnięcie o jakie zdjęcie chodziło. Inni uczniowie ćwiczą tutaj również zadawanie pytań. Lekcję taką można dopasować do różnych konstrukcji gramatycznych.
  • Kolejna gra, którą często wykorzystuję podczas pracy w grupach jest „Cards against humanity” w wersji angielskiej. Cała zabawa polega na tym, że ja jako osoba prowadząca wybieram pytanie. Wcześniej każdy z uczestników zabawy dostaje rozdane w przypadkowych zestawach karty z różnymi odpowiedziami. Pytanie prezentuję wszystkim graczom, a następnie ich zadaniem jest wybranie najlepszej według nich odpowiedzi, czy riposty. Zawsze podczas tej zabawy bawimy się prześwietnie. Osoba zadająca pytanie musi wybrać najśmieszniejszą odpowiedź lub po prostu taką, która najbardziej przypadła jej do gustu. Nie wiemy oczywiście do kogo należy odpowiedź, dowiadujemy się tego dopiero po wyborze najtrafniejszej według nas.


Poniżej załączam przykładowy zestaw Cards against humanity stworzony przeze mnie. Możecie go dowolnie uzupełniać swoimi przykładami, a nawet poświęcić jedną lekcję na brainstorming i tworzenie gry razem z uczniami. Enjoy! :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 English on fleek , Blogger