Make your hobby matter

Czego właściwie dotyczy moje "pozanauczycielskie" hobby? Może nie wszyscy jeszcze wiedzą, że jest to dietetyka. Oprócz anglistyki ukończyłam również studia medyczne i chociaż obecnie nie pracuję w zawodzie, staram się być ze wszystkim na bieżąco. Tak naprawdę dietetyka ma bardzo wiele wspólnego z edukacją, może dlatego obie wspomniane dziedziny stały mi się tak bliskie.

Wspominam o moich zainteresowaniach, ponieważ wierzę, że nasze hobby może być świetną podstawą do rozwoju w dziedzinie nauczania i edukacji, niezależnie od tego jakiego obszaru dotyczy. Dzisiaj chciałabym podzielić się z wami kilkoma sposobami na połączenie waszych zainteresowań z pracą zawodową, co ostatecznie zaowocuje świetnymi materiałami i zajęciami, a co najważniejsze, zadowoleniem ze strony uczniów i odbiorców.1. Media społecznościowe + hobby

Media społecznościowe, a szczególnie Instagram, są obecnie głównymi kanałami przekazu, dzięki którym możemy pozostawać w kontakcie ze swoimi uczniami oraz docelową grupą odbiorców. Jest to również bardzo dobra okazja na podzielenie się z innymi elementami swojego hobby. Warto zacząć od publikowania tematycznych słówek lub idiomów w "stories", wyzwań językowych, opartych na obszarze naszych zainteresowań lub całych cykli poświęconych konkretnym zwrotom i wyrażeniom w nauczanym języku obcym. Szybko przekonacie się, że wasze zainteresowania podziela duża część aktualnych odbiorców, a na pewno zyskacie też nowe osoby obserwujące profil, dla których taka dawka informacji w języku obcym będzie przydatna w codziennej pracy lub poszerzaniu wiedzy. Wielokrotnie miałam uczniów, którzy również interesowali się zdrowym żywieniem i dietetyką, dzięki czemu mogłam swobodnie urozmaicać zajęcia przemycając artykuły, materiały autentyczne i słownictwo tematyczne. Na instagramie warto dzielić się regularnie tematycznymi treściami odnoszącymi sie do waszych zainteresowań. To pozwoli rozwijać waszą instagramową działalność, ale również zainspirować innych do działania.
Tego rodzaju profile na Instagramie mogą dotyczyć wszystkiego- gotowania, biegania, sportow ekstremalnych, wystroju wnętrz, medycyny, prawa, książek. Prowadząc zajęcia z kursantami staramy się jak najczęściej odwoływać do ich hobby, wtedy nauka przychodzi dużo szybciej. Tworząc profil w mediach społecznościowych, ukierunkowany na jeden blok tematyczny, zbudujemy dobrą bazę do późniejszego jego rozwijania o poboczne tematy.
Patrząc na to wszystko z perspektywy uczniów, dużo częściej podczas pobytu za granicą lub różnego rodzaju konferencjach i szkoleniach, zdarzy im się rozmawiać o ich hobby i zainteresowaniach niż o tematach, o których nie mają zielonego pojęcia.

2. The most authentic materials ever

Wasze zainteresowania w połączeniu z wiedzą językową sprawiają, że macie możliwie najlepsze przygotowanie do tworzenia zajęć opartych na materiałach autentycznych. Jako profesjonaliści i eksperci w danej dziedzinie będziecie w stanie zweryfikować, które materiały niosą ze sobą wartość edukacyjną, a dodatkowa są interesujące i merytorycznie poprawne. Możecie pójść nawet o krok dalej i spróbować stworzyć własne materiały, gotowe lekcje, a nawet ebooki zawierajace skondensowaną wiedzę w wybranym przez was jezyku obcym. Waszą przewagą jest to, że wiecie dokładnie co zainteresuje waszych uczniów, gdzie znaleźć materiały źródłowe, a co najważniejsze praca nad tworzeniem takich zajęć czy materiałów to będzie czysta przyjemność dla obu stron.
Nauczyciel oddający się swojej pasji (nie tylko edukacyjnej) jest dla swoich uczniów wielką inspiracją. Wspomniałam ebooki, ponieważ uważam to za świetny sposób na samorozwój, który pomoże również innym usystematyzować ich wiedzę. Jeśli jesteście ekspertami w języku prawniczym, warto stworzyć kilka ebooków, w których opiszecie słownictwo, wyrażenia, stworzycie autorskie ćwiczenia. Jeśli wasze hobby dotyczy życia codziennego, również znajdziecie szerokie grono odbiorców.

3. Blog

Od tworzenia własnych, autorskich materiałów już szybka droga do własnego bloga lub miejsca w blogosferze, w którym będziecie mogli regularnie zamieszczać przygotowane treści. Blogi tematyczne cieszą sie dużą popularnością, a dodatkowo systematyczne prowadzenie bloga razem z profilem w mediach społecznościowych pozwoli w rezultacie na zamieszczanie rownież materiałów płatnych, dzięki którym możecie dodatkowo rozwijać swoją działalność.

4. Webinary i podcasty

Kolejnym krokiem w rozwoju nauczyciela jest przeniesienie naszych zainteresowań i umiejętności w tej dziedzinie na "szklany ekran". Wiele osób decyduje sie na bezpośredni kontakt z obserwatorami przez nagrywanie cyklicznych lub nawet codziennych instastories. Jest to idealne przygotowanie i przetestowanie samych siebie przed nagraniem pierwszego webinaru. Taki sposób przekazywania wiedzy jest obecnie jednym z najbardziej popularnych form przekazu treści edukacyjnych. Warto jednak pamietać, że wybierając temat webinaru powinniśmy skupić się na czymś co jest dla naszych odbiorców szczególnie problematyczne lub interesujące, żeby od razu przy pierwszym spotkaniu zbudować apetyt na więcej i kolejne treści. Webinar oparty na naszym hobby możemy w świetny sposób spleść np z technikami nauki słownictwa. Prezentując kilka słówek z danej dziedziny lub wyrażeń, idiomów, pokazujemy rownocześnie w jaki sposób na co dzień ułatwiać sobie naukę i jakie techniki mogą być najbardziej efektywne.

4. Zaraź innych swoim hobby

Nawet jeśli tworzycie już własne materiały, piszecie bloga lub artykuły ogólnotematyczne, zawsze jest dobry moment na zarażenie innych swoim zainteresowaniem. Jeśli pracujecie w szkołach stacjonarnych, z większymi grupami, podkreślanie podczas zajęć korzyści płynących z posiadania hobby na pewno zachęci uczniów do poszukiwania własnych zainteresowań,a może nawet ktoś odkryje zamiłowania podobne do waszych. Nauczyciel powinien wskazywać swoim uczniom alternatywne sposoby rozwoju, spędzania wolnego czasu (to w dobie telefonów, tabletów, gier komputerowych jest szczególnie ważne), a pokazując jak wiele nowych możliwości daje nam posiadanie i wspieranie własnej ścieżki zainteresowań bedzie nawet dla najmłodszych uczniów motywacją do pielęgnowania tego hobby.
Podsumowując moją ostatnią myśl, nauczyciel przekazujący innym treści inspirowane własnymi zainteresowaniami, biorący pod uwagę i wykorzystujący podczas zajęć rownież hobby swoich uczniów, nie musi martwić sie o przyciągniecie uwagi klasy, takie zajęcia zawsze będą ekscytujące :)

Warto pomyśleć o samorozwoju skoncentrowanym na tym, co już dobrze znamy, lubimy i możemy zacząć przekazywać innym. Jako nauczyciele dysponujemy świetnym merytorycznym przygotowaniem do połączenia pasji płynącej z edukacji i dodatkowych zainteresowań, tak aby stworzyć coś inspirującego.

Zapraszam Was serdecznie do zapoznania się z innymi pomysłami na rozwój nauczyciela, które powstały dzięki cudownej akcji Eduweek. W tej edycji poza moimi autorskimi postami, znajdziecie również posty 21 innych autorów. Takiej dawki motywacji nie znajdziecie w żadnym innym miejscu.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 English on fleek , Blogger